Na podzim jedině červené – proč a jak jej podávat?
Podzimní počasí je ideální roční období pro konzumaci červeného vína. Víte proč? Víno z modrých hroznů v nás vyvolá pocit tepla a zahřeje nás. Je to ideální společník pro zimní měsíce. Oblíbené je také svařené víno, ale ve stáncích venku bývá přeslazené nebo až moc kořeněné. Určitě doporučuji si jej vychutnat ve vinotéce nebo si připravit vlastní. Jak servírovat červené víno nebo si udělat kvalitní domácí svařák si přečtete níže.
Proč pít v zimních měsících červené víno?
Červené víno má tendenci tělo zahřát, díky čemuž se můžeme cítit tepleji v chladných zimních dnech. Navíc sklenička červeného vína v sychravém počasí může navodit pocity pohodlí a relaxace, což všichni oceníme, i když nemáme zrovna podzimní depresivní náladu. Navíc v tomto období častěji konzumujeme těžší a sytější jídlo např. guláš, pečené maso či tučnější sýry, a právě červené víno může takovýto pokrm skvěle chuťově doprovodit.
Jak správně servírovat červené víno?
Tady je několik kroků, které je ideálně dodržet, abyste si užili tu správnou chuť a vůni červeného moku:
- Teplota: Obvykle se podává při teplotě kolem 15–20 °C. Je vhodné, aby bylo víno o něco teplejší než místnost, ve které se podává. Pokud je příliš teplé, může se zdát příliš alkoholické, naopak pokud je příliš chladné, může se ztratit jeho plné aroma.
- Vhodná sklenička: Použijte větší skleničku s kulatým dnem, která má dostatek prostoru, aby vynikala vůně a chuťový profil červeného vína.
- Dekantace: Je volitelná. Starší ročníky nebo těžší vína doporučujeme přelít do dekantéru, ale mladší a lehčí červená vína postačí otevřít 1 h před konzumací.
- Nalévání: Víno se obvykle nalévá tak, aby obsahovalo asi jednu třetinu objemu skleničky. To umožňuje vínu dostatečný prostor pro vývoj aroma. Za nás je fajn míra 1 nebo 1,5 deci, která je v dnešní době obvyklá ve všech vinotékách či barech.
- Užít si víno: Nakonec je důležité si červené víno užít chuťově i aromaticky, a hlavně s mírou! Obecně se doporučuje, že muži by měli vypít každý den přibližně 20 - 40g alkoholu, nejlépe ve formě vína, tj. přibližně 2 až 4 dl. U žen by tato dávka měla být nižší a neměla by přesáhnout 20 až 30 g na den.
Jak na domácí svařené víno?
Hlavním pravidlem je použití kvalitního odrůdového vína. Navíc nemůžeme čekat, že předpřipravené ochucené víno, které můžeme v obchodě sehnat za 50Kč bude mít lahodnou chuť a kvalitní složení, po kterém nebudeme ráno litovat, že jsme ho pozřeli.
Na 4 porce domácího svařáku potřebujete: 750 ml francouzského červeného vína – doporučujeme Saint Lannes Rouge Les Peyrades, 50 g třtinového cukru, 3 hřebíčky, ½ tyčinky skořice, špetku muškátového oříšku, 1 vanilkový lusk, 1 badyán, 1-2 hrsti rozinek případně další sušené ovoce (křížaly či šípek) a pomeranč na ozdobení.
Další tipy na jedinečná červená vína z francouzských vinic!
- Calmel & Joseph Les Terroirs - Minervois Rouge AOP 2019 – osobité a šťavnaté víno, které zraje 12 měsíců v sudu na jemných kalech.
- Chateau Moulin de Clotte L´Authentique 2019 – 100% Merlot bez síry. Ovocné červené víno s tóny červeného a černého ovoce, jemné taniny.
- Bestseller „Výhodný karton ČERVENÁ FRANCIE“ - pestrý mix prémiových červených vín. Ochutnáte různé styly gaskoňských vín, sousedního Languedocu, intenzivní Cahors a rafinované Bordeaux.
Přeji všem krásný a barevný podzim! Na zdraví
Zuzana
Ambasadorka Fine Labels