Champagne, Crémant, Prosecco a Cava – víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

Champagne, Crémant, Cava a Prosecco_úzké_foto

Milujete bublinky stejně jako my? Jste fanoušek francouzského Champagne, Crémantu nebo spíše španělské Cavy nebo italského prosecca? Pojďme se podívat, jaké jsou mezi těmito nejslavnějšími šumivými rivaly rozdíly. A také si říct, proč je Champagne výrazně dražší než například oblíbené prosecco?

Styl a cenu konečného produktu určují následující aspekty: odrůda, půdní podloží, klima, způsob výroby, podíl rezervních vín a délka vyzrávání stanovená zákonem (u Champagne či Crémantu). Champagne a Crémanty pochází z Francie. Cava ze Španělska a Prossecco z Itálie. Produkce Champagne i Crémantu je složitější, a tedy i dražší než produkce prosecca. U Champagne určuje vysokou cenu také cena za hrozen z regionu Champagne a často také delší období zrání šumivého vína na kvasničných kalech.

Královna Champagne
Champagne pochází z regionu AOC Champagne, přibližně 180 km od Paříže. Hlavními odrůdami jsou Chardonnay a modré hrozny Pinot Noir a Meunier a jsou vyrobeny metodou druhotného kvašení v lahvi, tzv „metoda Champenoise“. V lahvi champagne je přibližně 6-7 atmosferického tlaku. Neročníkové Champagne musí zrát minimálně 15 měsíců na kvasničných kalech, ročníkové Champagne minimálně 3 roky. V Champagne obvykle najdeme tóny citrusů, broskví, mandlí či toastového chleba. Champagne jsou populární pro svou velmi suchou chuť a vysokou kyselinu, které se skvělé párují s mořskými plody, nakládanou zeleninou, syrovými rybami, křupavými antipasto či s obyčejnými bramborovými lupínky.

Mladší bratr Crémant
Crémant pochází z Francie a vyrábí se stejnou metodou jako Champagne, jen už se nesmí použít název metody „Champenoise“, ale tzv.“metoda traditionelle“, tedy opět druhotné kvašení v lahvi, ale mimo region AOC Champagne. Existuje velká řada stylů, daných odlišnostmi terroir osmi apelací ve Francii (Crémant d´Alsace, Crémant de Bourgogne, Crémant de Bordeaux, Crémant de Loire, Crémant du Jura, Crémant de Savoie, Crémant de Die a Crémant de Limoux). Rozdílné jsou také použité odrůdy a každá individuální apelace má své zákonité odlišnosti. Ovšem základ platí pro všechny stejně: ruční sběr hrozen, lisování celých hroznů s limity extrakce moštu a zrání minimálně 9 měsíců na kvasničných kalech. Crémanty mají typický aromatický a chuťový profil citrusů, broskví, třešní a toastu.

Prosecco
Je šumivé víno z regionu Veneto, přibližně 24 km od Benátek. Vyrobeno z odrůd Prosecco (alternativně Glera), metodou Charmat, při které se druhotná fermentace odehrává ve velkých nerezových tancích. Tento přístup je sice levnější, ale postrádá aromatické a chuťové nuance, které vznikají při zrání v malé lahvi. Chuťový profil prosecca je charakteristický zelenými jablky, žlutým melounem, zimolezem a krémovostí. Prosecco tíhne k sladšímu chuťovému profilu a hodí se tedy i k vyzrálejším masům, předkrmům sladko-slané chuti či k lehčím asijským pokrmům.

Cava
Prémiové šumivé víno ze Španělska. Výroba Cavy je obdobná jako u Crémantu a Champagne, tj.“metoda traditionelle“, druhotné kvašení v lahvi. Jsou zde však jiné viniční polohy, podloží a také lokální odrůdy bílé révy - Macabeu (Viura v oblasti Rioja), Xarel-Lo, Parellada. Říká se, že Cava má blíže k Champagne než k Prossecu, ačkoli je méně sladká než Prossecco a naopak nedosahuje tak oříškových tónů jako Champagne. Také systematizace u Cavy je obdobná jako u Champagne. Najdete styly Brut, Brut Nature a další. Aromatický a chuťový profil je typický pro tóny kdoulí, limety, žlutého jablka, mandlí nebo heřmánku.

Proč je cena Champagne vyšší?
Možná si někteří říkáte, kde se bere ta vyšší cena u lahví Champagne a často ji podvědomě srovnáváte právě s proseccem nebo českou "Bohemkou" (pozn. Bohemia Sekt vyrábí i edici šumivého vína vyrobené tzv. tradiční metodou). Pojďme si to ještě podrobněji vysvětlit. Metoda Champenoise je mnohem náročnější na čas i prostor. Zásadními rozdíly jsou použité odrůdy, délka a styl vyzrávání a rychlost uvedení produktu do prodeje. Při metodě Charmat probíhá výroba ve velkých nerezových nádobách (tanky mohou mít objem až 1 milion litrů), což má zcela jiný vliv na vývoj chuťového a aromatického profilu. A hlavně, produkty metody Charmat, se na trh dostanou během pár měsíců oproti Champagne, které vyzrává min. 15 měsíců v lahvi, než je možné jej dát do prodeje.

Bublinek není nikdy dost a ty, které máme v nabídce, jsou špičkové z malých šampaňských domů. Celý sortiment Champagne i Crémantu najdete TADY.

Krásný podzim

Tereza Franc
1. česká Madame Cognac & Champagne