Jak vychladit víno nebo bublinky a kde je doma uskladnit?

Blog_teplota a skladování_úzké_foto

Léto je v plném proudu a v Praze nás bombardují tropické teploty. V těchto dnech se chceme především osvěžit, a tak více preferujeme lehčí bílé víno nebo bublinky. Typické pro letní sezónu je také ovocné rosé a to, jak tiché víno, tak perlivé. Většinou sáhneme po tom, co nám nejvíce chutná, a tak to má být! Je potřeba taky myslet nato, jak víno skladovat v domácím prostředí, a jak je správně nachladit. V létě je spousta příležitostí k setkání s přáteli především oblíbené gril party. V našem blogu se dozvíte, jak správně podávat vína a budete připraveni na jakoukoliv návštěvu!

Na jakou teplotu vychladit víno?
Připravte se na letní období a doplňte si zásoby vína do domácích vinoték! Každé víno je potřeba vychladit na správnou teplotu. Tady je návod:

  • Champagne / Crémant: doporučujeme vychladit na 6-8°C. tato teplota umožňuje zachování svěžesti, jemné perlivosti a plnosti chuti Champagne či Crémantu. Chladnička je nejjednodušší způsob, jak dosáhnout této teploty. Stačí láhev umístit do lednice na dostatečnou dobu před podáváním, obvykle asi 2–3 hodiny. V případě potřeby lze využít ledovou koupel a ponořit lahev na 20 min. do vody s kousky ledu.
  • Pétillant Naturel neboli Pet Nat: doporučená teplota podávání přírodních bublinek se obvykle pohybuje mezi 8-12 °C. Tato teplota umožňuje vyniknout jeho živosti a přírodnímu charakteru.
  • Bílé víno: teplota podávání bílého vína závisí na jeho stylu a odrůdě. Obecně platí, že lehčí a svěží bílá vína by měla být podávána při teplotě kolem 7-12 °C. Více plné, těžší a aromatické bílé víno, jako např. odrůda Chardonnay, by mělo být servírováno při teplotě kolem 10-13 °C.
  • Růžové víno: rosé by se mělo podávat v teplotě mezi 7-12 °C. Tato nižší teplota pomáhá zachovat jeho svěžest a ovocnou chuť.
  • Červené víno: podává se při vyšších teplotách, aby se uvolnilo aroma a chuť červeného vína. Doporučená teplota se obecně pohybuje mezi 14-18 °C.

Kde doma uskladnit víno?
Ne každý má doma sklep nebo vinnou lednici. Nemusíte zoufat, protože vína se dají správně skladovat i v domácím prostředí. Můžete využít i lednici a dodržovat jednoduchá pravidla:

  1. Stabilita teploty: výhodou lednice je, že poskytuje stabilní teplotní prostředí. Zajistěte, aby teplota v lednici byla nastavena na správnou úroveň pro skladování vína (obvykle kolem 10-16 °C podle typu vína viz výše). Mějte na paměti, že některé lednice mohou mít chladnější zóny, jako je spodní část nebo box na zeleninu, což je např. pro bílé nebo perlivé víno ideální.
  2. Světlo: v lednici je víno chráněno před světlem, což je pro skladování velmi důležité.
  3. Vlhkost: vlhkost v lednici je obvykle vyšší než v běžném prostředí. To může pomoci udržet zátky vlhké a zabránit jejich vysušování.
  4. Poloha: při skladování vína v lednici je vhodné zajistit, aby láhve byly uloženy horizontálně. Korek by měl být v kontaktu s kapalinou, což by ho teoreticky mělo chránit proti vysycháním. Pokud plánujete lahev vypít v blízké budoucnosti nebo má šroubovací uzávěr, tak není nutné mít víno naležato.

Pro delší skladování především červených vín určených k vyzrávání je lepší zvážit jinou variantu než právě chladničku. Doporučuje se vlhkost okolo 65 % a temné prostředí. 

Tady jsou moje 3 tipy pro letní osvěžení:

  1. Chateau Le Grand Verdus Rosé – jemné víno plné svěžesti a ovoce. Moderní rosé z oblasti Bordeaux. Ideální víno pro dlouhé letní večery.
  2. Domaine Saint Lannes Blanc Signature – oblíbené víno všech mých přátel. Křupavé bílé, ve kterém cítíte černý rybíz a exotické ovoce. Láska po celý rok.
  3. Celene Pet Nat Sauvignon – přírodní bublinky odrůdy Sauvignon, které vyzrávaly tři měsíce ve vápencových sklepích Maison Hebrard. Harmonie svěžesti a kulatosti! Navíc s krásnou letní etiketou. Vhodné i jako dárek.

Přeji všem krásné léto!

Zuzana
Ambasadorka Fine Labels