Tipy na červená vína podporující zdraví a vitalitu

O tom, že sklenka červeného vína denně je zdraví prospěšná, jste už asi slyšeli. Ale proč? Pojďme se podívat, v čem tkví tajemství červeného vína. Mrkněte na náš kurátorský mix karton plný antioxidantů a čtěte dále.

Za vším hledej resveratrol – látku patřící mezi fytoestrogeny, které pomáhají efektivně zpomalovat stárnutí. Aktivuje tvorbu enzymu, který podporuje […]

Předchozí
Celý článek
Další
Tipy na červená vína podporující zdraví a vitalitu
O tom, že sklenka červeného vína denně je zdraví prospěšná, jste už asi slyšeli. Ale proč? Pojďme se podívat, v čem tkví tajemství červeného vína. Mrkněte na náš kurátorsky vybíraný mix karton plný antioxidantů a čtěte dále.

Za vším hledej resveratrol – látku patřící mezi fytoestrogeny, které pomáhají efektivně zpomalovat stárnutí. Aktivuje tvorbu enzymu, který podporuje funkci a množení buněčných organel jménem mitochondrie, které jsou pro zpomalení stárnutí nezbytné. Posiluje vitalitu, snižuje rizika vážných onemocnění a třeba i tvorbu vrásek.

 

Resveratrol se nachází ve slupce a semínkách hroznového vína, i v dalších bobulovinách. Zásadní je proces macerace na slupkách. Typicky nejvyšší obsah resveratrolu mají vína červená, ve srovnání s rosé nebo bílým vínem. Podle Dr.Marie-Pierre St-Onge z Kolumbijské university však najdeme část tohoto blahodárného enzymu i rosé vínech, kde došlo ke krátkému kontaktu se slupkami nebo také u tzv.oranžových vín, kde došlo k delšímu kontaktu slupek bílého vína.

Uvádí se, že u mužů pomáhá udržovat dostatečnou hladinu testosteronu a dokonce může snížit riziko potíží s prostatou. Resveratrol pozitivně ovlivňuje sportovně založené jedince, rychlostní, silové, ale i vytrvalce. Velmi důležitý je vliv tohoto enzymu na funkci mozku. Chrání nervové buňky, čímž snižuje riziko Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, podporuje paměť a další mozkové funkce. Jako silný antioxidant chrání před oxidací lipoproteiny i LDL cholesterol, laicky řečeno, rozšiřuje cévy a zlepšuje průtok krve.

Ideální množství jsou cca 2dl denně. Tedy ano, červené víno může mít blahodárné účinky, ale nesmí se to přehánět, jako jiné věci. Vždy platí pravidlo – všeho s mírou. A ještě lépe funguje ve spojení s dalšími doplňky stravy. Například s kvercentinem či kurkuminem, omega-3 mastnými kyselinami, rozmarýnem nebo dalšími vitamíny. Podle nedávné studie, publikované Phytotherapy Research (listopad 2020), se resveratrol prokázal jako látka, která může snižovat riziko respiračního syndromu (SARS, CoV-2), patogen způsobující a podporující nemoc Covid-19.

 

Famaey_traditionMezi odrůdy červeného vína s nejvyšším obsahem resveratrolu se uvádí Malbec, Petit Syrah, St.Laurent nebo Pinot Noir, obvykle vína s hrubší slupkou. Velmi zásadní pro obsah resveratrolu jsou místo původu vína, podloží a také zpracování samotného vína. Ideální je provádět dlouhou maceraci a podporovat ji metodou piggeage – tedy zkrápění rmutu a rozbourávání matolinového klobouku.

 

Tady jsou naše tipy na vína pro největší přísun antioxidantů a prevence nejen proti Covid-19. Vyzkoušejte věhlasné Malbecy ze znovuobjevené oblasti Cahors. Například z mladého rodinného vinařství Chateau Famaey. A kdo preferuje biodynamická vína s certifikací Demeter, podívejte se na vinařství Cosse maisoneuve a ochutnejte jejich skvostné Malbecy.

 

calmel_la_magdaleinePokud jste fanouškem Pinot Noir, pak musíte ochutnat novinku z kolekce našeho dvorního vinařství Calme&Joseph. Nabízí se jemný Pinot Noir v BIO Le Sentier nebo limitovaná produkce s archivačním potenciálem Pinot Noir La Magdaleine.

 

A na závěr nezapomeňte – je tady náš kurátorský mix karton vín plný antioxidantů. Na zdraví!

 

Zdroje: Healthline.com, new-medical.net, winespectator.com, Medunka @2021

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení