Poznejte slunný region Côtes de Gascogne

Blog_cotes_de_gascogne_úzké_foto

Côtes de Gascogne je malebný region v oblasti Gaskoňska v jihozápadní Francii. Historicky byl známý zejména pro produkci slavné lokální pálenky – armaňaku. A právě při jedné z našich cest, primárně za armaňakem, jsme objevili osvěžující, suchá, lehká a cenově dostupná vína. V jílovito-písčitých půdách najdete zbytky fosilií, neboť před miliony lety byl region pod hladinou moře. Vinařství Domaine Saint-Lannes je naše srdcovka. Majitel Nicolas Duffour drží přes 12 let konzistenci a kvalitu, i proto patří vína Saint-Lannes mezi naše bestsellery. Chcete region i vinařství poznat více? Pročtěte si nový blog.

Jaké odrůdy zde najdeme?
Region je známý především díky bílým a růžovým vínům. Hlavní odrůdou pro bílá vína je Colombard, která je ovocná se svěží kyselinkou v závěru. Dále jsou to Ugni Blanc, Gros Manseng, Petit Manseng, Sauvignon Blanc, Chardonnay a Arrufiac. Vznikají zde svěží, ovocná, aromatická i křupavá bílá vína s nízkým obsahem alkoholu. Jsou to často vína vhodná k rychlejší konzumaci, avšak některé odrůdy, jako např. Petit Manseng, mohou stárnout a vyvíjet se s věkem.
Růžová vína se vyrábějí zejména z odrůdy Cabernet Franc / Sauvignon nebo Merlot. Červená vína tvoří klasický tzv. “Bordeaux “blend", tedy vína založená na Merlotu, Cabernetu Sauvignon či Franc, doplněná o skvělou strukturovanou odrůdu Tannat. 

Co je to „blending“?
Vinaři v tomto regionu často využívají techniku zvanou "blending", což znamená míchání různých odrůd nebo hroznů z různých vinic, aby vytvořili složitější a vyváženější vína. Tato technika jim umožňuje dosáhnout jedinečného charakteru a chuti svých vín. Zdejší vína jsou vhodné k antipasti, salátům či mořským plodům. Ale dají se pít více méně přes celý rok.

Znáte místní slavnou pálenku?
Většina z vás bude region znát spíše díky produkci slavné pálenky z vína – armaňaku. Tradiční destilát je vyrobený z hroznů bílého vína a je považován za jeden z nejstarších destilátů na světě. S oblibou mu říkáme starší bratr koňaku. Je charakteristický především pro svoji bohatou a komplexní chuť. Doporučujeme ochutnat osmnáctiletý armaňak mistra blendmastera Philippa Gélase nebo jeho „speciálku“ dvanáctiletý jemný armaňak vytvořený nejen pro ženy. Armaňaky oslovují zejména milovníky sušších chutí a whisky, právě díky svému chuťovému a aromatickému profilu. Velmi populární jsou také ročníkové armaňaky. Jestli vás letos v rodině čeká oslava kulatin - s lahví armaňaku ročníku oslavence zazáříte! Např. Marcel Trepout Vintage 1983 a mnoho dalších ročníků

Poznejte vinařství Domaine Saint-Lannes
Vinice Saint-Lannes jsou pojmenované podle sousední románské kaple z 12. století. Nachází v nádherné oblasti Ténarèze na poutní cestě sv. Jakuba. Rodina Duffour, která vinařství provozuje již od roku 1955, rozvíjí vinohradnictví s respektem k půdě a klade důraz na místní odrůdy. Jejich vizí je tvořit vína s typickým chuťovým profilem pro terroir regionu Gaskoňska.

Jejich křupavé bílé, osvěžující rosé a šťavnaté červené si zamilujete. Nyní výhodný mix karton pod tisícovku Domaine Saint-Lannes v jarní nabídce pro vás!

Vinařství Domaine Saint-Lannes patří mezi TOP i u mých přátel. Doporučuji vyzkoušet jejich osvěžující vína, které jsou navíc za dostupnou cenu, a zpestří vaše jarní večery!

Zuzana
Ambasadorka Fine Labels