Koňak není jen Hennessy

Blog_cognac_úzké_foto

Koňak není jen Hennessy

Zá krále mezi brandy je považován koňak. Je oblíbený pro svou ovocnou chuť a vůni. Kvituji, ale zároveň dodávám, že ke koňaku se musíte „propít“, abyste ocenili jeho výjimečnost. Babička měla vždy ve svém sekretáři koňak. Je to dáma a moje první seznámení s koňakem tedy proběhlo díky ní. Další okouzlení přišlo tenkrát v baru U staré studny díky Tereze a „jiným“ koňakům. Nic proti Hennessy. Taky jsem ochutnala, ale obzvláště v nápojích se snažím jít jinou cestou…Nezatracuji světové značky, ale koňak od menšího rodinného producenta, který ctí udržitelnost, kvalitu a autenticitu je pro mě lepší volba. Co vy nato?    

Jak poznat pravý koňak?

Aby se brandy mohla nazývat koňakem, tak musí splňovat přísná kritéria. Své pojmenování dostal koňak podle města Cognac, které se nachází na jihozápadě Francie a tady se také zrodil. Jaké podmínky tedy musí splňovat?

  1. Hrozny. Koňak musí být vyrobený vždy z bílého vína odrůd nejvyšší kvality z oblasti kolem města Cognac. Nejběžnější odrůdou používaných hroznů je Ugni Blanc.
  2. Šest oblastí. Grand Champagne, Petite Champagne, Borderies, Fins Bois, Bons Bois a Bois Ordinaires. Z těchto míst v okolí města Cognac hrozny pocházejí a dodává je přibližně cca 5.000 vinařů.
  3. Výroba. Jednoduše řečeno – vždy dvojitá destilace, kdy vznikne vinná pálenka. Provádí se v měděných destilačních přístrojích.
  4. Dubové sudy. V těch musí koňak ze zákona stárnout min. dva roky. Sudy můžou mít různou velikost.
  5. Sud nebo sklep. Stěhuje se podle toho, jakou má daný sud nebo sklep charakteristiku. Suchý nebo vlhký sklep může totiž ovlivňovat odpařování.
  6. Věk koňaku. Ten je následující – VS (svěží) znamená, že je koňak nejméně dva roky starý. VSOP (mladistvý) zase říká, že je koňak starý min. čtyři roky a poslední kategorie s označením XO (vyzrálý) nejméně 10 let. Alternativní označení je čísly, přičemž dané číslo vždy označuje nejmladší složku ve směsi (blendu).  

Znáte jiné značky než Hennessy?

Vybíráme pro vás ty nejlepší koňaky od nezávislých a rodinných výrobců. Chemie nám rozhodně nevoní! Doporučujeme ochutnat klenoty z BIO produkce. Mimořádné VSOP svěží chutě navíc v krásném ECO designu od značky Bache Gabrielsen

Historicky první organic producent koňaku a Pineau des Charantes, jež ctí půdu a udržitelné zemědělství. Rozhodně chutnejte koňak plný svěžesti a ovoce Cognac Guy Pinard VS.

Hledáte něco luxusního pro gentlemana nebo dárek pro někoho, na kom vám záleží? Zkuste značku Pierre Vallet a jejich novou edici – VSOP či XO – koňaky prestižního rodinného producenta a bravurní destilérky Chateau de Montifaud.

Vyznáváte minimalismus v balení a trendy chutě? Pak musíte ochutnat něco z portfolia prestižní francouzko-norské značky Bache Gabrielsen. Třikrát vyzrávaný koňak Tripple Cask nebo jejich legendární XO Fine Champagne. Nabídku všech koňaků najdete TADY

Přeji všem, abyste se nebáli koňak ochutnat a postupně se oddali jeho jedinečné chuti a vůni. Není to jen nápoj pro pány s doutníkem, ale dnes už oblíbený drink pro ženy i muže všech věkových kategorií!

Zuzana 
Ambasadorka Fine Labels