Víno je antioxidant – dopřejte si sklenku denně!

Blog_red_wine_úzké_foto

Víno je antioxidant – dopřejte si sklenku denně!

Víno je pro mě každodenní chléb. Je to radost, láska a životabudič! Není moc dnů v roce, kdy jej vynechám, pokud neaplikuji detox. Ne nadarmo se říká, že den bez vína je jako den bez slunce! V dnešní době si můžeme vybrat jakékoliv víno chceme. Za socíku jsme si mohli koupit akorát Ostravský kahan nebo Medvědí krev. Teď máme možnost volby, a navíc se o vína zajímáme nejen z hlediska chuti. Člověk by měl vědět, co konzumuje, a jak je to prospěšné pro jeho tělo. A víno prospěšné je! Z hlediska medicíny je dokázáno, že má dobrý vliv na lidské orgány. Je to lék!

Proč je víno antioxidant?
Víno kromě alkoholu obsahuje také cukr a taniny (tedy třísloviny). Třísloviny se do něj mohou vyluhovat i ze dřeva sudů, zvláště při výrobě červených vín. Z organických kyselin se ve víně nachází hlavně kyselina vinná a jablečná. Z dusíkatých látek byly ve víně zjištěny jednoduché bílkoviny a aminokyseliny. Víno dále obsahuje vitaminy (C, B1, B2 a B6), minerální látky a stopové prvky (draslík, hořčík, vápník, železo, sodík a bór). Víno je bohaté na přírodní antioxidanty – flavonoidy. Jejich zdrojem je především červené víno.

Zázrak zvaný Resveratrol
Resveratrol je přírodní antioxidant a vyskytuje se v těle některých rostlin. Nejvyšší obsah resveratrolu je ve slupce a jadérkách červených hroznů. To se následně přenáší i do výroby červeného vína. Podle odrůdy se obsah resveratrolu v 1 litru vína pohybuje mezi 0,2 – 5,8 mg/l. Pro využití maximálního potenciálu pro naše zdraví (hlavně ochrana srdce a cév) se doporučuje konzumovat 2 dl červeného vína denně. Ochutnejte červená vína, která mají vyšší obsah antioxidantu – nyní ve výhodném kartonu. Rozhodně doporučujeme vyzkoušet prvotřídní kořenitý klenot z bio produkce vinařství Calmel & Joseph Pinot Noir Le Sentier Organic.

Inspirujme se ve Francii!
Francie patří k zemím, kde navzdory konzumace potravin s vysokým podílem tuků a sacharidů, větším počtem kuřáků, se vyskytuje nejnižší úmrtnost na srdeční onemocnění a lidé se dožívají vysokého věku. Studie dokazují, že je to vlivem každodenního pití vína včetně stravy bohatou na vitamíny.

Kolik vína si mohu dopřát?
Pro ženy se doporučuje vypít 2 dl vína denně a pro muže až 4 dl vína každý den. Ale také dodáváme – všeho s mírou, tedy jeden až dva dny v týdnu by měl člověk alkohol vynechat.

K vínu je určitě nejlepší přistupovat jako k součásti životního stylu a zajímat se o to, co piju, a hlavně prozkoumávat nová vína, abychom uspokojili naše chuťové pohárky. Nezapomínejte, že víno je lék. Na zdraví!

Zuzana
Ambasadorka Fine Labels