Jaké nápoje podávat ke sváteční tabuli?

Blog_vanoce

Jaké nápoje podávat ke sváteční tabuli?


Blíží se nejkrásnější svátky v roce – ty vánoční. Každá rodina je slaví trochu po svém, ale většina z nás dodržuje vánoční zvyky i tradice. Já si okamžitě vybavím vůni cukroví, lahodné maminčiny pokrmy, krájení jablíček, vánoční stromeček, zpívání koled, dekorace a také vánoční tabuli. Každá hospodyňka chce servírovat vánoční chody na krásně prostřeném stole a podávat nápoje tak, aby se hodili ke svátečnímu menu. Díky našim tipům to zvládnete na jedničku!


Které víno zvolit ke štědrovečerní večeři?

Sváteční večeři by měl zahájit aperitiv v podobě suchého sektu, který lze konzumovat i během polévky, která je obvykle rybí. Doporučujeme jemný Crémant s elegantním perlením. Pokud je hlavní chod smažený kapr s bramborovým salátem, tak se jedná o těžší jídlo, a tudíž podáváme plnější a výraznější bílé víno. Pokud servírujete mořskou rybu či kapra v lehčí úpravě, tak ideálně se svěžím moderním vínem z Bordeaux. Jestliže preferuje lososa, tak zvolte jiskrné růžové víno. Sladkou tečku po lahodné večeři doplní náš tajný francouzský klenot Pineau des Charantes, který je plný ořechů a medových tónů. Preferujete klasickou vinnou pálenku? Vychutnejte si lahodný koňak Pierre Vallet VSOP z precizního koňakového domu Chateau de Montifaud. 

Jak párovat vánoční cukroví s vínem?


Většina z nás si dopřává cukroví pouze s šálkem kávy, ale málokdo ví, že oblíbené české cukroví lze zkombinovat také s kvalitním vínem. Je potřeba párovat vína a dezerty s podobnou intenzitou. Víno by mělo být v podstatě stejně sladké jako dezert. Oblíbené vanilkové rohlíčky doplní polosladké bílé víno. Naopak k čokoládovému cukroví typu marokánky se skvěle hodí červené víno plné ovocné chuti a koření. Pokud si během Vánoc dopřáváte kvalitní hořkou čokoládu či čokoládový mousse, tak doporučujeme zakoupit Champagne Rosé.

 

Tradiční pokrm na Boží hod doplňte červeným vínem.


Na první svátek vánoční obvykle pečeme husu nebo kachnu, kterou podáváme se zelím a s knedlíky. Jedná se o těžší jídlo, ke kterému se skvěle hodí červené víno. Náš tip je delikátní, kulaté a moderní Bordeaux. Jedná se o směsici terroirů, která dává potenciál k archivaci až 5 let. Anebo si dopřejte klenot bio produkce z jihu Francie. Víno plné ovocných a květinových tónů odrůdy 100 % Roussanne. Chuťově velmi zajímavé!

Vánoce jsou výjimečné především proto, že trávíme více času s těmi nejbližšími – rodinou a přáteli. Užijte si tyto vzácné okamžiky a dopřejte sobě i svým blízkým originální pití z Francie! Nakupte si tekuté dobroty na vánoční svátky už teď v našem e-butiku. Na zdraví!

Přeji všem krásný adventní čas.


Zuzana
Ambasadorka Fine Labels