Champagne = láska. Poznejte značku Frerejean Frères!

Champagne FF (1)

"Vše, co potřebuješ, je láska a šampaňské". Souhlasíte? Značka Frerejean Frères má jistě takové motto v DNA. Champagne je láska po všech směrech a její chuť je jedinečná díky několika aspektům. Věděli jste, že vinná réva se smí pěstovat pouze v regionu AOC Champagne? Pročtěte si náš blog a dozvíte se více o nejikoničtějším pití planety a také o malém producentovi Champagne – Frerejean Fréres.

Nejikoničtější nápoj planety se nepáruje pouze s kaviárem!
Champagne pochází z oblasti AOC Champagne, které je umístěno v severovýchodní Francii cca 180 km od Paříže. Typické odrůdy pro Champagne jsou bílé hrozny – Chardonnay a modré hrozny – Pinot Noir a Meunier. Šampaňské se vyrábí metodou druhotného kvašení přímo v lahvi, známou jako „metoda Champenoise“, což vede k vytvoření tlaku přibližně 6-7 atmosfér v lahvi. Neročníková Champagne musí zrát na kvasnicích kalech minimálně 15 měsíců, zatímco ročníková Champagne alespoň 3 roky. Typické chuťové nuance zahrnují citrusy, broskve, mandle nebo toastový chléb. Champagne je oblíbená pro svou suchou chuť a vysoký obsah kyselin, což je ideální volba k párování s mořskými plody, marinovanou zeleninou, syrovými rybami, křupavými předkrmy nebo dokonce s bramborovými chipsy.

Kde se nachází šampaňský dům Frerejean Frères?
Malá vesnice Avize je zasazena mezi zvlněné kopce v Côte des Blancs (oblast Champagne). V těchto místech se nachází křídová půda neboli vápencové podloží, které skvěle udržuje vlhkost a zajišťuje stálý zdroj vody pro vinnou révu a díky tomu se na těchto vinicích produkuje nádherné minerální Chardonnay, které je v regionu považováno za výjimečné.   

Čím se pyšní značka Frerejean Frères?

  1. Historie, know-how a inovace: zakladatelé Guillaume, Richard a Rodolphe Frerejean-Taittingerovi vyrostli na kole mezi vinicemi v Avize a znají každou vinici v této oblasti. Se svými rodinami pravidelně pendlují mezi svými domovy v Paříži a Avize. Šampaňské začali vyrábět primárně pro přátele i rodinu a až v roce 2005 začali podnikat. Ve Frerejean Frères zaujímají nový přístup k výrobě šampaňského. Cílem je respektovat tradiční metody a zároveň ponechat prostor pro inovace.
  2. Kvalita nikoliv kvantita: vinařství je známe tím, že používá pouze hrozny z prvního lisování, které jsou nejlepší pro výrobu šampaňského. Tím je zajištěna vysoká kvalita finálního produktu většinou v kvalitě Premier Cru a Grand Cru. Produkuje šampaňské v relativně malých množstvích, což umožňuje detailnější kontrolu výrobního procesu.
  3. Dlouhé zrání: Champagne Frerejean Frères nechává svá Champagne zrát déle, než je obvyklé, často 5 až 7 let, což umožňuje vínu rozvinout bohatší a zajímavější chuťový profil.
  4. Uctívají půdu: kvalita půdy a péče o ni je alfa omega pro získání kvalitního produktu, i proto využívají ve vinařství minimální množství pesticidů na vinicích a nízkou hladinu siřičitanu v lahvích s šampaňským.
  5. Prestižní ocenění: Vinařství získalo řadu cen, jednou z nich je TOP Blanc de Blancs (což je 100% Chardonnay z Grand Cru vinohradů) na trhu dle hodnocení Richarda Juhlina (jeden z nejuznávanějších expertů na Champagne). 

Jak dlouho spolupracujeme?
S vinařstvím Frerejean Frères spolupracujeme už od roku 2019. Sám Rodolphe Frerejean-Fréres nás osobně několikrát navštívil v Praze. Někteří určitě vzpomínáte na výjimečné degustace v zahradách. Aktuálně nás moc baví nové cuvée Brut Grande Réserve, založené na všech 3 hlavních odrůdách oblasti: Chardonnay, Pinot Noir a Meunier. Pokud chcete výjimečnou lahev třeba na svatbu či výročí, doporučujeme jednu z nejlepších Blanc de Blancs Solaire na trhu včetně dárkového balení. Celý sortiment od výrobce Frerejean Frères najdete TADY.

Máj je lásky čas…přeji vám, aby nejen máj byl láskyplný! Nezapomeňte, že i malé radosti vám zpříjemní den a vykouzlí úsměv na tváři. Dopřejte si nejikoničtější nápoj planety kdykoliv chcete Vy a nemusí to být zrovna výjimečná událost, ale třeba jen fajn večer se svou láskou. Na zdraví!

Zuzana
Ambasadorka Fine Labels